Kluczem jest sposób myślenia.
Właśnie dlatego moje webinary i wystąpienia zawsze zachęcają widzów do przyjęcia świeżej perspektywy…
Mam za sobą setki publicznych wystąpień i webinarów. Robię to od wielu lat, zawsze dbając o to, aby każde z nich wniosło coś ciekawego w życie osób, które brały udział w tych wydarzeniach. Jeśli podoba Ci się mój styl prezentowania tematów związanych z zarządzaniem projektami i zmianą, zawsze możesz zaprosić mnie do swojej organizacji na dedykowany webinar lub wystąpienie na żywo.
Webinary i wystąpienia
Poniżej znajdziesz listę tematów, które cieszą się największą popularnością wśród moich klientów. Oczywiście zawsze możemy zaplanować coś specjalnego, dopasowanego do potrzeb Twojej organizacji.
Uzwinnianie słoni: Jak wdrażać zmiany strategiczne w dużych organizacjach?
Zmiany w dużych przedsiębiorstwach nie są rzeczą łatwą, zwłaszcza gdy dotyka się fundamentów kultury zarządzania. Tam, gdzie w grę wchodzą liczne regulacje, jest jeszcze trudniej ruszyć do przodu, ponieważ zawsze istnieje jakaś prawna wymówka, która cementuje status quo. Jednak udaje się to z powodzeniem w wielu dużych organizacjach i sukces ten można powtórzyć. Ta prezentacja jest retrospekcją dotyczącą tego, jakie praktyki zwykle działają dobrze jak i tego, które nie dawały efektów, gdy korporacje próbowały pójść w stronę zwinności. Podsumujemy też kroki, które należy podjąć, aby zwinność została na dłużej, a nawet ewoluowała. Całość treści prezentowana jest z perspektywy strategicznej, która znacznie wykracza poza pojedyncze działy, takie jak IT. To dlatego, że nie można uwzwinnić słonia, uelastyczniając tylko jedną nogę…
Czego możemy nauczyć się od kierowników produktów?
Zarządzanie projektami ewoluowało w pewnym sensie obok zarządzania produktami. Wiele firm utworzyło nawet dla każdego z tych obszarów niezależne działy, działające jak silosy. A przecież w firmach produktowych cykl zarządzania produktem jest naturalnie powiązany z programami i projektami. Dlatego wiele organizacji łączy dziś te obszary i zarządza nimi w sposób zintegrowany. Zauważyliśmy to również w PMI nawiązując bliską współpracę z PDMA (Product Development and Management Association). Podczas tego wystąpienia podzielę się wnioskami wynikającymi z ponad rocznej pracy międzynarodowego zespołu ekspertów z obu organizacji, którego miałem przyjemność być członkiem. Drogą, którą pokażę przeszło już kilka organizacji i dziś zupełnie inaczej patrzą na projekty związane z produktem.
Biznes spotyka IT: Budowanie współpracy w projektach IT i nie tylko
Dynamika zmian zachodzących we współczesnym biznesie w połączeniu ze złożonością stojących za nimi systemów informatycznych prowadzi do znacznych wyzwań w projektach. Aby je przezwyciężyć, zespoły projektowe muszą nauczyć się nowych sposobów współpracy w zwinnym środowisku i budowania wspólnego zrozumienia biznesu i technologii. Ten webinar jest opartu na rzeczywistych przykładach ze średnich i dużych projektów biznesowych, w których IT odegrało znaczącą rolę. Analizując czynniki sukcesu i przyczyny niepowodzeń w tych projektach, pokazuję sprawdzone i skuteczne praktyki pozwalające poprawić współpracę między sponsorami, kluczowymi użytkownikami, zespołami IT, dostawcami IT i zespołami zarządzającymi projektami.
Gotowość organizacji do realizacji programów strategicznych
Duże programy nie działają w próżni. Wszystkie stanowią istotną część codziennej działalności organizacji realizującej swoją misję. Programy zawsze wpływają na struktury, podział władzy i procesy w organizacjach, angażują znaczną część ich talentów i pochłaniają ogromne ilości zasobów. Może to prowadzić do licznych konfliktów i znacznie obniżyć wydajność nie tylko samego programu, ale także organizacji realizującej go. Wiele organizacji nie jest przygotowanych do radzenia sobie z tak dużą ilością „zaburzeń”. Dlatego gotowość organizacyjna jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy rozpoczynaniu dużych inicjatyw. Ta prezentacja pokaże Ci praktyczne podejście do zdiagnozowania sytuacji w Twojej organizacji i podjęcia niezbędnych kroków w celu zapewnienia odpowiedniego środowiska dla przyszłych i istniejących programów.
Sponsorzy: Anioły stróże czy adwokaci diabła?
Podczas gdy większość organizacji koncentruje się na kierownikach projektów, kluczowa rola sponsorów jest zwykle zaniedbywana lub pomijana. Często są nieznani, nieobecni lub obecni w sposób, który tak naprawdę nie pomaga projektowi. A to właśnie ta osoba powinna z niecierpliwością czekać na efekt projektu jak na prezent pod choinkę. To powinien być ich sukces. Na szczęście jest wielu sponsorów, którzy wiedzą po co realizują projekt, z pasją wspierają kierownika projektu w jego realizacji i chętnie wykorzystują efekty pracy zespołu w biznesie. Właśnie o nich jest ta prezentacja.
Kultura innowacji w projektach i nie tylko
Ten mocno interaktywny webinar pozwala uczestnikom zapoznać się z kluczowymi filarami kultury innowacji oraz licznymi praktykami i narzędziami, które mogą stymulować innowacje w codziennych działaniach. Zaczynamy od zrozumienia, co nazywamy innowacją i dlaczego nie chodzi tylko o burzę mózgów i świetne pomysły. Ponieważ kultura zwykle zjada innowacje na śniadanie, webinar jest pełen historii o tym, jak rzeczywiste organizacje skutecznie wspierają kulturę innowacji i rozwijają mechanizmy umożliwiające urzeczywistnianie innowacji. Omawiamy również techniki, które pomagają wprowadzać innowacje w pojedynczych projektach, napędzając ciągły rozwój. Na koniec przyjrzymy się, jak pojawia zwinność może wpłynąć na to wszystko.
Doskonałe zrównoważenie: Integracja zarządzania PP&P w ramach struktur, procesów i kultury organizacji
Skuteczne biznesowo organizacje już dawno temu nauczyły się łączyć rutynową działalność z zarządzaniem portfelami, programami i projektami (PP&P). To po prostu jedyny sposób, aby wykorzystać pełny potencjał organizacji nie tylko do reagowania na zmiany rynkowe, ale wręcz do ich kreowania. Nie ma miejsca na wojny o zasoby, silosy, funkcyjne królestwa i totalną swobodę rozwoju dowolnej części biznesu kosztem pozostałych. Wszystkie elementy maszyny muszą ściśle ze sobą współpracować. I to właśnie nazywamy zrównoważeniem biznesu. Właśnie dlatego PMI zmieniło narrację w swoich standardach, podkreślając potrzebę zintegrowanego zarządzania operacjami, portfelami i programami.
Mit zwinności: Jak organizacje robią się w konia, udając zwinność?
Chociaż podejście zwinne okazało się niezwykle skuteczne w niektórych organizacjach, wielu z nich „udało się” wdrożyć jego karykaturę, stwierdzając następnie, że zwinność to nonsens. Doprowadziło to do powstania wielu mitów i nieporozumień na temat zwinności jako takiej, nie mówiąc już o twierdzeniach o stratach biznesowych spowodowanych przejściem na zwinność. Ta prowokacyjna prezentacja pokazuje, jak zwinność może być niewłaściwie zrozumiana i jak organizacje często pojmują ją całkowicie na opak. Często efektem jest wdrożenie generalnie właściwych koncepcji, ale w absurdalny sposób. Na szczęście, dostaniesz wiele praktycznych wskazówek, jak zrobić to dobrze. Wszystkie przetestowane na ludziach i organizacjach. Ten webinar sprawi, że będziesz się śmiać i płakać jednocześnie, ponieważ wszystkie przykłady będą prawdziwymi studiami przypadków z prawdziwych organizacji. Może nawet z twojej…
Projekty IT w środowisku korporacyjnym: Przewodnik survivalowy dla kierowników projektów
Duże organizacje są źródłem licznych możliwości. Nic dziwnego, że wiele firm IT chciałoby z nimi robić interesy. Muszą tylko zdać sobie sprawę, że radzenie sobie z dużymi słoniami biznesowymi jest zupełnie inne działanie z małymi i średnimi organizacjami. Jeśli tam właśnie zmierzasz ze swoimi projektami, przyjdź i posłuchaj podstawowych wskazówek dotyczących przetrwania, które mogą uratować Twój biznes, a może nawet otworzyć drzwi do świata możliwości…
Błędy poznawcze: W jaki sposób ciągle się oszukujemy?
Czy nasz mózg zawsze każe nam działać racjonalnie? Czy zawsze podpowiada rozwiązania, z których będziemy zadowoleni, gdy z sukcesem je wdrożymy? Czy podejmowanie decyzji zawsze wiąże się z myśleniem? A co jeśli mamy w głowie całą masę pułapek, które czasem ułatwiają życie, ale często powodują, że później dziwimy się swoim własnym decyzjom? Jako świadomi liderzy projektów powinniśmy znać mechanizmy, które często uniemożliwiają nam i członkom naszego zespołu podjęcie dobrych decyzji. Z pomocą przychodzą nam odkrycia współczesnej psychologii behawioralnej, niektóre z nich nagrodzone nawet Nagrodą Nobla.
Co jest nie tak z empatią w projektach?
Mówią, że empatia jest ważna. Mówią, że pomaga zrozumieć innych. Mówią, że dzięki niej twój projekt będzie lepszy. Ale… czy naprawdę zawsze tak jest? Przyjdź i zobacz ciemną stronę tego zjawiska i sam zdecyduj, po której stronie staniesz! Zobaczysz, jak empatia może zadziałać na Twoją niekorzyść w trakcie negocjacji, trudnych decyzji (zwłaszcza gdy sprawy już potoczyły się źle) czy sytuacji, gdy ktoś chce po prostu Tobą manipulować.